مشاهیر ملایر : دانشمندان ، علما ، مفاخر و شخصیت های معروف

مشاهیر ملایر

مشاهیر ملایر : دانشمندان ، علما ، مفاخر و شخصیت های معروف

مشاهیر ملایر

استاد محمد محمدی‌ ملایری‌

محمد محمدی ملایری

از مشاهیر ملایر است که در سال‌ ۱۲۹۰ ش بدنیا آمد. وی تخصص رشته زبان‌ و ادبیات‌ عرب‌ و تدریس‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ را از دانشگاه آمریكایی بیروت اخذ نمود.وی تحقیقات خود را در زمینة‌ نقش‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ در گسترش‌ و نمو زبان‌ و فرهنگ‌ عربی‌ ادامه‌ داد كه‌ بیش‌ از پنجاه‌ سال‌ ادامه‌ یافت. وی‌ در سال‌ ۱۳۴۶، پس از تدریس در لبنان(بمدت ده سال) به‌ تهران‌ بازگشت‌ و تا زمان‌ بازنشستگی، ریاست‌ دانشكدة‌ معقول‌ و منقول‌ (ادبیات‌ و معارف‌ اسلامی) را به‌ عهده‌ داشت.

مشاهیر ملایر

اکبر مشدی (اکبر ملایری) سازنده اولین بستنی در ایران

اولین بستنی ایران

بستنی فروش مشهوری که شهرتش حتی به شهرهایی مانند لس‌آنجلس و پاریس هم رسیده است، اکبرمشدی است. نام واقعی این شخص اکبر مشهدی ملایری بود

وی در ابتدا شکر و چای را شمال می‌برد و از آنجا هیزم به تهران می‌آورد. هنگامی که وی۳۰ ساله بود با ممدریش آشنا شد و از طریق آشنایان وی توانست به آشپزخانه دربار مظفرالدین شاه راه پیدا کند و تا آخر دوره قاجاریه در دربار بستنی سرو می‌کرد.
بعد از انقراض سلسله قاجاریه، رضا شاه تمامی پرسنل و خدمه دربار از جمله اکبر مشهدی ملایری را از دربار اخراج کرد. اکبر مشهدی ملایری بعد از این واقعه با پولی که در مدت خدمت در دربار جمع کرده بود توانست مغازه بستنی فروشی خود را در حوالی میدان راه‌آهن با نام بستنی فروشی اکبر مشدی افتتاح کند. وی معتقد بود که بستنی‌های ایرانی باید کاملاً‌ با بستنی‌های خارجی فرق داشته باشد و ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند تا در بستنی‌هایشان خامه، گلاب و زعفران بیشتر از نگهدارنده‌های دیگر باشد.
آن زمان هنوز یخچال ساخته نشده بود و وی مجبور بود برای تهیه یخ از یخچال‌های طبیعی راه‌ها‌ی طولانی تا کوه‌های شمال شهر را طی کند. گاه تا عمق ۶ متری در دل یخچال‌های طبیعی‌ پایین برود تا ذره‌یی یخ به دست بیاورد.
به زودی شهرت وی به قدری زیاد شد که رجال مملکتی و سفرای خارجی مقیم تهران نیز به مشتریان پرو پا قرص اکبر مشدی تبدیل شدند. نقل است که فخرالدوله، مادر دکتر امینی (نخست‌وزیر وقت) از اکبرمشدی خواسته بود تا با هزینه وی به فرانسه سفر کند و برای مهمانان وی بستنی سرو کند. اکبر مشدی در ۴۲ سالگی براثر عارضه کلیوی فوت کرد. خبر فوت وی حتی در روزنامه‌های عراق و پاکستان هم انعکاس یافته بود. یکی از دیپلمات‌های پاکستانی مقاله‌یی را برای بزرگداشت اکبر مشدی در روزنامه نوشت.

مشاهیر ملایر

آیت‏ الله العظمی محمدباقر محسنى ملایرى

محمدباقر محسنى ملایرى

درجه : عالم دینى و مجتهد جامع الشرایط با ۱۴ اجازه اجتهاد

تولد: ۱۳۲۴ ق. درگذشت: ۲۲ مهر ۱۳۷۴، تهران

پس از گذراندن دوره مقدمات و سطح حوزه نزد اساتیدى همچون آیت‏الله خراسانى، حاج شیخ حسن قرسى، آیت‏ الله آقازاده خراسانى، ابوالقاسم قمى، میرزا مهدى اصفهانى و حاج آقا بزرگ حکیم الهى در حکمت و فلسفه تلمذ نمود. با تأسیس حوزه‏ى علمیه‏ى قم، به این شهر هجرت کرد و در محضر آیات عظام حائرى یزدى و …… به تحصیل پرداخت و به درجه‏ى اجتهاد نایل آمد. وى داراى چهارده اجازه‏ى اجتهاد از مراجع مسلم از جمله آیت‏الله اصفهانى بود

آیت‏الله محسنى ملایرى در رسیدگى به امور مردم اهتمام داشت و احداث حوزه علمیه باقریه، حسینیه و کتابخانه‏اى در ملایر از اموال شخصى خود و تعیین موقوفات براى آن را مى‏توان از خدمات اجتماعى وى دانست. از آثار قلمى ایشان گذشته از تقریر و تلخیص مطالب مستفاد از اساتید، رساله‏اى به نام تطبیق الادیان را مى‏توان نام برد. آیت‏الله محمدباقر محسنى ملایرى در سن نود و دو سالگى پس از یک دوره بیمارى و بر اثر سکته قلبى در بیمارستان ساسان درگذشت. محمدباقر محسنى فرزند مرحوم آقا شیخ ابوالقاسم از علماء مبارز و بنام معاصر در ملایر است. وى در حدود ۱۳۲۴ قمرى در در جوار حرم مولای متقیان حضرت علی ابن ابی طالب (ع) دیده به جهان گشود و در خدمت والدش که از اعاظم و اجلاء حوزه درس مرحوم آیت‏اللَّه آخوند خراسانى بوده است به ایران آمده و در ملایر اقامت نموده و دروس مقدماتى و سطوح را از محضر آن مرحوم و سایر اعلام مانند مرحوم آمیرزا هدایت‏اللَّه مشهور به (آقانجفى) استفاده نموده سپس براى تکمیل تحصیل به ارض مقدسه خراسان مشرف و از محضر اساتید بزرگ مانند مرحوم آقا شیخ حسن برسى و مرحوم آیت‏اللَّه حاج میرزا محمد آقازاده کفائى و مرحوم آیت‏اللَّه قمى و عالم ربانى مرحوم آیت‏اللَّه آقامیرزا مهدى اصفهانى (در فقه و اصول) و نیز حکیم المتاله آقابزرگ حکیم (در حکمت و فلسفه) استفاده نموده و در خلال آن تدریس سطوح داشته و پس از آن به قم آمده و برهه‏اى از زمان را از محضر مرحوم آیت العظمى حایرى و مرحوم آیت‏اللَّه آقا شیخ ابوالقاسم قمى استفاده نموده و هم در این اواخر چندى از محضر آیت العظمى بروجردى مستفیض و تا حال تحریر در ملایر به انجام وظائف دینى از اقامه جماعت و تدریس و غیره اشتغال دارد.

آثار علمى و خدمات اجتماعى معظم‏له از این قرار است

۱- تقریرات و تلخیص مطالب مستفاده از اساتیدشان

۲- رساله تطبیق‏الادیان.

خدمات اجتماعى(آثار خالده و باقیات‏الصالحات ایشان) معظم‏له از این قرار است

۱- احداث بناء حوزه علمیه باقریه ملایر که به نام چهارده معصوم (ع) داراى چهارده اطاق و مدرس و کتابخانه از مال شخصى خودش.

۲- بناء مسجد در جنب همان مدرسه بنام مسجد سجاد که اکنون مفروش و معمور مى‏باشد.

۳- ساختمان عمارتى با کتابخانه در جنب مدرسه و مسجد مزبور براى استفاده عموم و مدرس مدرسه و امام مسجد مزبور که دائما در آن ساختمان سکونت داشته باشد به مخارج شخصى.

۴- ساختمان مسجدى بنام صفى با دوازده باب دکان کنار میدان پهلوى سابق ملایر که واقف آن مرحوم حاج اصغر صفى و تولیت آن با ایشانست.

۵- تعمیرات مدرسه و مسجد شیخ‏الملوکى فرزند مغفور فتحعلى شاه قاجار که بانى و مؤسس مدرسه و مسجد و تکیه و شانزده باب دکان و حمام و سراى بوده و نظارات و تولیت آن با اعلم علماء شهر ملایر معظم‏له مى‏باشد.

۶- احیاء موقوفات مرحوم حاج عیسى‏خان بیگدلى که در تهران نیز موقوفاتى دارد و قریب یکصد و بیست سالست وقف نموده و تولیت آن را با اعلم علماء شهر قرار داده که اکنون دست ایشانست.

۷- احیاء موقوفات دیگر از قبیل موقوفات حاج شیخ محمدعلى افصحى و حاج رئیس ‏التجار و حاج عبداللَّه و احداث موسسات خیر در قراء و قصبات از محل موقوفات و آثار و خدمات دیگر ادام اللَّه عمره و توفیقه.

 

مشاهیر ملایر

پروفسور سعید شاملو

دکتر سعید شملو

پروفسور سعید شاملو ، بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران، در سال ۱۳۰۸ در ملایر چشم به جهان گشود. پس از طی دوران دبستان و دبیرستان برای ادامه ی تحصیل به کشور آمریکا رفت. در آنجا در دانشگاه جورج واشنگتن ، دانشگاه ایالتی واشنگتن و دانشگاه ایلی نویز به دریافت درجات کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در روانشناسی بالینی و فوق دکتری در روان درمانی نایل آمد. سپس در آمریکا دو سال با سمت استادیاری به تدریس پرداخت و نیز در بخش روانپزشکی  بیمارستان ایلی نویز به عنوان روانشناس بالینی بخش، به  فعالیت پرداخت.

پس از بازگشت به ایران،از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۲  در دانشکده پزشکی شهید بهشتی (دانشگاه ملی ایران) به تدریس و تحقیق و فعالیت بالینی پرداخت. از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۷۳  در دانشگاه تهران، سپس دانشگاه علوم پزشکی تهران با سمت های استادیاری ، دانشیاری و استادی به تدریس و تحقیق و ارایه خدمات بالینی اشتغال داشت. در سال ۱۳۷۳ ، گروه روانشناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی را تاسیس کرد و از آن سال استادی و مدیریت همان گروه را بر عهده داشت.

پروفسور سعید شاملو بانی تجدید حیات انجمن روانشناسی ایران بوده و در دوره های اول، دوم و پنجم ریاست هیات مدیره انجمن را نیز بر عهده داشتند. ایشان همچنین از پیشگامان طراحی سازمان نظام روانشناسی بود.

پروفسور سعید شاملو از سوی «مرکز بین المللی شرح حال نویسی» (IBC) در کمبریج انگلستان به عنوان نامزد مرد سال ۲۰۰۴ انتخاب شدند.  این عنوان تنها به معدودی از برگزیدگان اعطا می گردد که دستاوردها و پیشگامی آنها در جامعه بین المللی برجسته باشد و انتخاب پروفسور شاملو از میان دهها هزار فرد لایق دیگر ، به درستی نشاندهنده قدر و ارزش اقدامات علمی ایشان است.

برگزاری دومین کنگره بین‌المللی روان درمانی در شرق و کفتگوی بین تمدنها که بیش از ۶۰ مهمان از تمام قاره های جهان در آن شرکت داشته اند ، برجسته ترین فعالیت علمی پروفسور شاملو در آخرین پاییز زندگانی وی بود. پروفسور  شاملو ریاست و سمت دبیر کمیته علمی این کنگره  را بر عهده داشتند.

پس از برگزاری دومین کنگره بین المللی روان درمانی در شرق ، تعهد علمی و حساسیت پروفسور شاملو  به مسایل  حرفه ای،  وی را، که سالها از بیماری قلبی رنج می برد و لازم بود از هر فعالیت همراه با استرس دوری جوید، برای چندمین بار روانه بیمارستان کرد. اما تن خسته و رنجور بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران، که هفته ها بی خوابی و فشار روانی را تحمل کرده بود، اینبار توان مقابله با بیماری را نداشت. دکترشاملو یک هفته پس از برگزاری این کنگره بین‌المللی دچار حمله قلبی شد.

پروفسور شاملو بلافاصله پس از ترخیص از بیمارستان و با وجود توصیه پزشک معالج مبنی براستراحت، به دانشگاه مراجعه کرد تا به امور جاری گروه، دانشجویان و انجمن روانشناسی ایران رسیدگی کند. چند روز پس از مراجعت به دانشگاه بار دیگر دچار حمله قلبی شد و از آن پس در بیمارستان بستری بود تا سرانجام در صبحگاه روز دهم دی ماه ۱۳۸۳ قلبی که به دلها آرامش می بخشید به آرامش ابدی پیوست. روز یازدهم دی ماه، دانشجویان پروفسور شاملو که بسیاری از آنها خود به کسوت استادی درآمده اند با پدر روانشناسی بالینی وداع گفتند و ایشان را تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه نمودند.

  خدمات پروفسور شاملو به اختصار :

الف : تالیف و ترجمه کتب زیر:

بهداشت روانی
روان شناسی بالینی
روش های نو در روان کاوی
کاربرد روان درمانی
مکاتب و نظریه های شخصیت
آسیب شناسی روانی
روش تهیه شرح حال
مصاحبه تشخیصی
تاریخ علم روان شناسی
روان درمانی کودک
شخصیت ایرانی (ناتمام )
ب : تالیف بیش از یکصد مقاله نظری و پژوهشی در روانشناسی

ج : تاسیس اولین کلینیک مرکز مشاوره و راهنمایی در دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۴

د : راه اندازی اولین دوره ی فوق لیسانس و دکتری روانشناسی بالینی در ایران

ه : برگزاری دومین کنگره بین المللی روان درمانی در شرق

 

سمت های پروفسور شاملو در چند موسسه:

·  بانی تجدید حیات و رئیس چند دوره از هیات مدیره  انجمن روانشناسی ایران

·    عضو آکادمی علوم نیویورک از سال ۱۹۷۶

·    عضو انجمن روانشناسی آمریکا (APA) از سال ۱۹۷۰

·   عضو انجمن روان درمانی آمریکا از سال ۱۹۷۲

·  عضو   انجمن هیپنوتیست های آزمایشگاهی از سال ۱۹۶۷

·  عضو   مشاوره در هیات تحریه دایره المعارف بین المللی روان کاوی، روان پزشکی ، اعصاب و روان شناسی

 

مشاهیر ملایر

فخرالدین اسعد گرگانی (کرکانی)

خرالدین اسعد گرگانی شاعر داستانگوی ایرانی نیمهٔ نخست سده پنجم هجری است. ولادت او در آغاز قرن پنجم هجری می‌باشد. وفات فخرالدین اسعد بعد از سال ۴۴۶ و گویا در اواخر عهد طغرل سلجوقی اتفاق افتاده‌است.

وی از داستان سرایان بزرگ ایران است و معتزلی مذهب بوده‌است. او هم‌زمان با سلطان ابوطالب طغرل (۴۲۹–۴۵۵) می‌زیسته‌است. او در فتحاصفهان با طغرل همراه بوده و بعد از آنکه سلطان از اصفهان به قصد تسخیر همدان خارج شد، فخرالدین اسعد با وی به همدان نرفت و با عمید ابوالفتح مظفر نیشابوری حاکم اصفهان در آن شهر ماند و تا ز مستان سال ۴۴۳ را در آن شهر به سربرد. گفتگوهای او با امیر ابوالفتح مظفر به نظم داستان ویس و رامین توسط او انجامید.

بعدها بسیاری از گویندگان در منظومه‌های خویش به شیوه شاعری وی توجه نمودند که از آن جمله نظامی گنجوی را باید نام برد که هنگام سرودن خسرو و شیرین به برخی از موارد این کتاب نظر داشته‌است.

فزون بر ماجرای بهرام گور، سندی که اهمیت دژ گوراب ملایر را دو چندان می‌کند این است که، فخرالدین اسعد گرگانی شاعر معروف قرن پنجم هجری، همروزگار با طغرل بیک سلجوقی و سرایندهٔ شهیر منظومهٔ ویس و رامین از دژ گوراب (یکی از آثار تاریخی ملایر) در اثر خود یاد کرده است. همین عامل باعث شده است که عده‌ای نام او را فخرالدین اسعد کرکانی بدانند. کرکان نام روستایی در شهرستان ملایر و در ۱۰۰ کیلومتری گوراب است. بسیاری بر این باورند که چون کرکان، روستای کوچک و نامشهوری بوده است، بعدها به جای اینکه فخرالدین اسعد را کرکانی بدانند، به اشتباه گرگانی نامیده‌اند. ولادت او را با توجه به قرائن موجود باید در آغاز قرن پنجم هجری و در ملایر دانست. دربخشی از منظومه، رامین که از عشق ویس (ویس بر وزن گیس) دلخسته و آزرده است به قلعهٔ گوراب می‌آید و با زنی به نام گُل ازدواج می‌کند. ویس باخبر می‌شود و دایه اش را نزد رامین می‌فرستد:

چو اندر مرز گوراب آمد از راه
به صحرا پیشش آمد بی وفا شاه
رامین با دایه بدرفتاری می‌کند و او را بازمی‌گرداند. ویس یکی از همنشین‌هایش را به نام مشکین می‌خواند و می‌گوید:

قلم بردار مشکینا به مشک آب
یکی نامه نویس از من به گوراب

تو خود دانی سخن در هم سرشتن
به نامه هرچه به باشد نوشتن

اگر بازآوری او را به گفتار
بُوَم تا زنده‌ام پیشت پرستار
نامهٔ ویس به رامین می‌رسد. رامین مدتی با گل زندگی می‌کند اما دوباره هوای عشق ویس به سرش می‌زند. از گل جدا می‌شود، گوراب را ترک می‌کند و به جانب خراسان و ویس می‌رود.

 

مشاهیر ملایر

پرفسور خسرو فرشیدورد

خسرو فرشیدورد

خسرو فرشیدورد (۱۳۰۸-۱۳۸۸) استاد زبان و ادبیات فارسی و دارای دیدگاههای ویژه درعرصه دستور زبان بود. در سال ۱۳۰۸ در ملایر متولد شد.

تحصیلات خود را تا پایان دوره دبیرستان در شهر زادگاهش انجام داد، و برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت. در سال ۱۳۴۲ با ارائه پایان‌نامه دکتری خود با عنوان «قید در زبان فارسی و مقایسه آن با قیود عربی و فرانسه و انگلیسی» درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. از سال ۱۳۴۳ به تدریس در دانشگاه اصفهان مشغول شد. از سال ۱۳۴۷ در دانشگاه تهران به تدریس در رشتهٔ دستور زبان فارسی و نقد شعر و متون فارسی پرداخت و تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود. به زبانهای عربی و فرانسوی تسلط داشت و با زبانهای انگلیسی، پهلوی، اوستا و فارس باستان آشنایی زیادی داشت. تخصص اصلی خسرو فرشیدورد دستور زبان و نگارش فارسی بود و در نقد ادبی و سبک‌شناسی نیز صاحب نظر بود. خسرو فرشیدورد روز چهارشنبه ۹ دی ۱۳۸۸ در تهران درگذشت.

از مشهورترین کتاب‌های او «ج‍مله و تحول آن در زبان فارسی»، «دستور مختصر تاریخی زبان فارسی»، «دستور مفصل امروز بر پایه زبانش‍ناسی ج‍دید»، «دستوری برای واژه‌سازی: ترکیب و اشتقاق در زبان فارسی ، ترکیب و تحول آن در زبان فارسی»، «تاریخ مختصر زبان فارسی از آغاز تا کنون» و «عربی در فارسی» است.

مشاهیر ملایر

پرفسور هوشنگ راستان

دکتر راستان

 

از جمله مشاهیر ملایر بزرگ مرد ملایری هوشنگ راستان پنجه طلایی جراحی ایران است . ملایر از دیرباز مهد پرورش اندیشمندانی بزرگ بوده كه همگام و همنوا با مردمان مهربان و خونگرم خود چهره‌های برجسته‌ای را در خود پرورش داده است. آثار به جا مانده در این شهر گواه روشنی بر فرهنگ و تمدن این دیار كهن است. گذشته از واقفان خیراندیش ملایری كه تمام اموال خود را برای عمران و آبادانی شهر گذاشتند دانشمندان و استادانی هستند که گذر زمان آنها را به دست فراموشی سپرده است. در بعد علمی یكی از افراد صاحب نام پروفسور هوشنگ راستان جراح و متخصص قلب است. وی با بیش از ۵۰ سال تجربه در این امر خدمات شایانی را به كشور ارائه داده و جزو اولین پزشكان و جراحان قلب در عرصه پزشكی ایران مطرح است. وی در سال ۱۳۱۵ در ملایر چشم بر جهان گشود و نزد پدر خود كه پزشك حاذق ملایر بود، پرورش یافت. در آن روزگار جراح در منطقه غرب ایران نبود و از طرفی یوسف راستان تنها پزشكی بود كه تخصص در جراحی داشت. پروفسور هوشنگ راستان در نوجوانی به حرفه پزشكی و جراحی علاقه‌مند شد پدر پروفسور راستان پزشك ویژه مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت‌ا… بروجردی بود. همان روحیه تعهد پدری در فرزند وی نیز حلول كرد و وی با تحصیل علم و دانش در عرصه بالاتر توانست خدمات ارزنده‌ای به جامعه پزشكی ارائه نماید. راستان از نمونه‌های معتبر پزشكی در جهان است كه تاكنون پست‌های متعدد و مرتبط با حرفه‌اش داشته است. در سال ۱۹۷۸ میلادی ریاست بخش قلب و عروق دانشگاه گوتینگن كه یك مركز بزرگ آموزشی جراحی تخصصی در دنیاست را عهده‌دار بود. از آثار وی می‌توان به تعداد ۹۰ مقاله علمی در باب مسائل مختلف پزشكی اشاره كرد. همچنین ابداع روش‌های جراحی در بیماری‌های مادرزادی و اكتسابی قلب عنوان یافته‌های جدید وی در دنیاست كه بر این مبنا به نام خود پروفسور راستان در تاریخ ابداعات جهانی ثبت شده است و یكی از افتخارات بین‌المللی این پزشك ملایری ست

 

سایر مشاهیر ملایر

کریم خان زند : وکیل الرعایا و اولین بنیانگذار شهر ملایر

حاج سیف الدوله : واقف باغ تاریخی و بیمارستان و مدرسه و دانشگاه علوم قرآنی سیفیه و ۶۳ درصد از اراضی شهر ملایر

حاج محمد ملایری : از واقفین بزرگ  و مشاهیر ملایر

حاج علی طوسی : از واقفین بزرگ و مشاهیر ملایر

فخرالحاجیه ترکمان سهرابی آورزمانی: از واقفین بزرگ و مشاهیر ملایر

شیخ الملوک : واقف بازار و حاکم نیکوکار ملایر

حاج سید محمد میرشاه ولد : رهبر مبارزات مردمی و اولین امام جمعه ملایر و مجتهد

پرفسور محمد حیدری : اختر فیزیک دان بزرگ جهان و از مشاهیر ملایر

دکتر ایرج دهقان ملایری : نویسنده و استاد دانشگاه

دکتر محمد حسین ملایری : استاد دانشگاه و نویسنده

قهرمان پاک بین آورزمانی  : شاعر بزرگ ملایر

سید جواد حسینی : خوشنویس و استاد هنر دانشگاه تهران

مسعود جعفری جوزانی و سیروس حسن پور : کارگردان سینما

امیر حسین زندیان : موسیقی دان و آهنگ ساز برجسته کشور

About the author

پست‌های مرتبط

دستگاه برداشت گردو

دستگاه برداشت گردو (دستگاه گردوتکان یا شیکر) چیست؟

دستگاه برداشت گردو (دستگاه گردوتکان یا شیکر) برداشت محصول گردو...

وجه تسمیه ملایر

وجه تسمیه ملایر : اسم ملایر از کجا آمده ؟ مل آگر یا دولت آباد ؟

وجه تسمیه ملایر وجه تسمیه ملایر از نظر مورخان :...

روستاهای ملایر

روستاهای ملایر به تفکیک دهستان های شهرستان ملایر

روستاهای ملایر همچنان ۲۸درصد از جمعیت ایران در ۶۸۰۰۰ نقطه...