قبل از خرید مبل حتما بخوانید

قبل از خرید مبل حتما بخوانید

قبل از خرید مبل حتما بخوانید

قبل از خرید مبل حتما بخوانید

شاید شما هم از کسانی باشید که مدت‌هاست در فکر خرید مبلمان هستند . مبلمان مناسب می‌تواند حس و حال خانه شما را عوض کند و به فضای اتاق شما رنگ تازه‌ای ببخشد . خرید مبلمان به همین راحتی نیست و شما باید حین انتخاب و خرید مبل مورد نظرتان و قبل از خرید مبل به نکات ریزی دقت کنید که بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید.

دسته‌بندی‌ای برای مبلمان

در بازار مبلمان، مبل‌ها براساس ساختمانشان به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ مبل‌های استیل یا سلطنتی، مبلمان نیم‌استیل که هم راحتی است و هم چوب استیل در آن به‌کار رفته و مبل‌های تمام راحتی که طرفداران زیادی دارد. البته دقت داشته باشید که مبل راحتی خودش به چند دسته تقسیم می‌شود که معروف‌ترین آنها «ال»، «ال‌یو»، «شانو» و… است. معمولا مبل‌ها زمانی مقاوم خواهند بود که در ساخت اسکلت‌شان از مواد مستحکمی استفاده شده باشد. بد نیست بدانید جنس چوبی که در مبل استیل به‌کار رفته با مبل راحتی فرق دارد. اگر قصد خرید مبل استیل را دارید، سنگین بودن این نوع مبل نشانه خوب بودن آن نیست. دقت کنید که مبل باید سبک و به راحتی قابل حمل باشد. زمانی که روی آن می‌نشینید نباید «جیرجیر» کند یا روی سطح صاف، لق بزند . یکی دیگر از را‌ه‌های شناخت یک مبل استیل خوب این است که رنگ به‌کار رفته در آن صاف باشد و روی مبل لکه نبینید. به همین‌خاطر روی سطوح آن دست بکشید تا از صاف و یکنواخت بودن رنگ به‌کار رفته در آن مطمئن شوید. مبل‌های نیمه‌استیل نوع دیگری ازمبلمان است که در آن چوب و پارچه کمتری استفاده شده و به همین دلیل قیمت آن پایین‌تر از مبلمان استیل است. البته قیمت مبلمان با توجه به جنس چوب و پارچه‌ای که در آن به‌کار رفته متغیر است؛ به‌طور مثال مبلمانی که در ساخت آن از چوب راش استفاده شده گرانتر است اما سازندگان مبلمعمولا برای مبل‌های راحتی از نوعی چوب به نام چوب سفید استفاده می‌کنند. این همان چوب کاج است. چوب گردو نوعی چوب خوب است و منبت خوش نقش را به خوبی می‌شود روی این چوب نشان داد اما بعضی از چوب‌ها هستند که حین منبت‌کاری دچار شکستگی یا پیچ و تاب بدی می‌شوند. دقت کنید که چوب سفید به‌کار رفته در مبلمان استیل اصلا خوب نیست.

نقش‌ها در قیمت اثرگذارند

جالب است بدانید منبت‌کاری در قیمت مبل تأثیر زیادی دارد؛ مثلا فکر می‌کنید چرا مبل استیل دسته‌گلی، گران‌تر است؟ چون پایه‌های ضخیم‌تری دارد، چوب بیشتری در آن به‌کار رفته و منبت آن پرگل‌تر است. چوب این نوع مبل بیشتر است و مبل به نسبت بزرگ‌تری است. وقتی می‌خواهید مبلی منبت‌کاری شده خریداری کنید توجه داشته باشید که خطوط منبت صاف و منظم باشد. هر چه گل‌ها ظریف‌تر و پیچیده‌تر باشد قیمت مبل هم بیشتر است. وقتی مبلی می‌بینید که گل‌های درشتی روی آن منبت کاری شده تصور نکنید که کار زیادی روی آن صورت گرفته. دقت کنید که گل‌ها قرینه باشند و نقش تاج با پایه همخوانی داشته باشد.

قبل از خرید مبل به فوم دقت کنید

یکی از نکات مهم در خرید مبلمان فوم و اسفنج مبل است. معمولا تشک‌های دبل یکی از مناسب‌ترین نوع تشکی است که در ساخت مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چراکه به راحتی قابل شست‌و‌شو هستند. نکته دیگری که در فوم مبل باید دقت کنید این است که فوم‌ها از نوع سرد باشند یا اگر به جای فوم در ساخت مبل از اسفنج استفاده شده، اسفنج‌ها ۳۰کیلویی باشند. بد نیست بدانید نوعی از فوم به نام فوم گرم در بازار به‌کار می‌رود که به ۳ماه نکشیده قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می‌خوابد.

اما از کجا بفهمیم فوم استفاده شده در مبل سرد است یا گرم؟ یکی از راه‌های ساده این است که بعد از فشار وارد کردن به فوم سرد، فوم خیلی زود به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد اما فوم گرم بعد از تحمل فشار با کمی تأخیر به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. اگر هم از مبلی خوشتان آمده که در آن از اسفنج استفاده شده حتما دقت کنید که اسفنج ۳۰یا ۳۵کیلویی باشد. این نوع اسفنج‌ها سفت و قابل شست‌و‌شو هستند و با گذشت چند‌ماه از خرید مبل شکل و شمایل خود را از دست نمی‌دهند.

بهترین نوع پارچه کدام است؟

یکی از بخش‌هایی که قبل از خرید مبل  توجه هر بیننده‌ای را به‌خود جلب می‌کند، پارچه به‌کار رفته در مبل است. در واقع پارچه مبل هم به اندازه فوم و اسفنج مهم است و اگر ماندگاری و مقاومت لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده می‌شود و شما باید دوباره دست به جیب شوید. به همین‌خاطر در زمان خرید ۶ دانگ حواستان را جمع کنید که بهترین و مناسب‌ترین پارچه را برای مبل خود انتخاب کنید.

البته خیلی از پارچه‌های مبلی موجود در بازار چینی هستند اما شما باید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که پارچه موردنظر کش نیاید یا پرزهای آن به مرور زمان کنده نشود. در این میان برای اینکه خیالتان راحت شود از خود فروشنده در این مورد سؤال کنید و بخواهید که در ضمانت‌نامه مقاومت پارچه را هم تأیید کند.

پارچه‌های ترک هم نوع دیگری از پارچه‌های مورد استفاده در ساخت مبلمان است که طرفداران خود را دارد. اگر قصد خرید مبلمان سلطنتی را دارید به یاد داشته باشید که بهترین نوع پارچه در ساخت این نوع مبل، پارچه‌های یزد ایران است. حتی به‌نظر خود فروشندگان مبل این نوع پارچه برای مبل‌های سلطنتی حرف ندارند و جالب اینکه در بعضی از مواقع دیده شده که کشور ترکیه این نوع پارچه را می‌خرد و در نهایت آن را به اسم ترک می‌فروشد. پارچه‌های شانل، مخمل نانومیکرو، سلطنتی و… بخشی از پارچه‌هایی هستند که در بازار موجود است و در ساخت مبل از آنها استفاده می‌شود. رایج‌ترین مدل‌ها مبل‌هایی با پارچه‌های مخمل و پارچه‌های سلطنتی هستند. شاید اگر گشتی در بازار بزنید متوجه بشوید که برای مبلمان سلطنتی از پارچه‌های سلطنتی، برای مبلمان راحتی از مخمل و برای مبلمان در اصطلاح «ال» از پارچه‌های چرم استفاده می‌شود.

البته انتخاب پارچه سلیقه‌ای است و بستگی به‌نظر مشتری دارد اما برای راهنمایی بیشتر باید بگوییم که معمولا پارچه مخمل براق بهترین پارچه برایمبل است. همیشه درنظر داشته باشید که تراکم پارچه اهمیت زیادی دارد و اینکه وقتی دست می‌کشید یک تکه است و فشردگی آن را می‌توانید با لمس کردن احساس کنید. یکی دیگر از راه‌های مناسب برای شناخت تراکم پارچه این است که آن را جلوی نور بگیرید. مخمل براق پارچه مناسبی برای مبل‌های استیل است و به این نوع مبل زیبایی خاصی می‌دهد. معمولا وزن پارچه خوب سنگین‌تر است و همیشه قیمت، ملاک بهتر بودن نیست. مبلی که جنس خوبی نداشته باشد زیبایی هم ندارد و این را می‌توانید در نگاه اول احساس کنید. مبل‌های نامناسب رنگ ماتی دارند

انواع پارچه‌هایی كه در مبل به كار گرفته می‌شود:
پارچه كرباسی: پارچه‌ای نازك، به رنگ سفید و از جنس پنبه است. از این پارچه سه نوع در بازار وجود دارد: بافت متراكم، بافت متوسط و بافت باز؛ كه برای پوشش زیرین یا پشت مبل‌ها و صندلی‌ها كه از دید مستقیم خارج است استفاده می‌شود. پارچه كرباسی به وسیله سوزن‌های دوخت یا میخ‌های بنفش به كلاف مبل یا صندلی محكم می‌شود.

پارچه آستر: پارچه‌هایی هستند كه مابین پارچه‌های رویه و قسمت فنرریزی یا میان پنبه و اسفنج كف یا پشتی مبل‌ها و صندلی‌ها به كار می‌روند. این پارچه برای جلوگیری از تماس مستقیم پارچه‌های رویه با قسمتهای زیرین و در نتیجه دوام پارچه‌های رویی بر روی مبل نصب می‌شود. پارچه‌های آستری نسبت به پارچه‌های رویی ارزش كمتری دارند و می‌توان از انواع پارچه‌ها برای این كار استفاده كرد. حتی گاهی اوقات به جای پارچه آستری از گونی‌های نخی و پلاستیكی هم استفاده می كنند.

پارچه رومبلی (رویه): پارچه‌های مورد مصرف در این زمینه می‌تواند دارای انواع متفاوتی باشد كه مرغوب‌ترین آنها پارچه‌های ابریشمی و مخملی اعلا است. از این نوع پارچه‌ها برای رویه مبل‌های لوكس و صندلی‌های درجه یك استفاده می‌شود. پارچه تركمنی، پارچه مخمل كوبیده آمریكا، پارچه طرح ایتالیا و پارچه‌های سكه‌ای نیز نمونه‌های دیگر پارچه‌های رویه مبل هستند.

چرم
یكی از انواع رویه‌های مبل، پارچه‌های چرمی هستند كه در دو نوع طبیعی و مصنوعی برای پوشش رویه مبل‌های نشیمن، پوشش كف، صندلی و … به كار می‌روند.

چرم طبیعی: این چرمها از پوست گاو، گوساله، اسب و بز به دست می‌آیند. چرم‌های طبیعی مورد مصرف در صنایع چوب، اغلب از نوع چرم گاوی است. ورقه رویی كه قسمت مرغوب چرم است، باید نمایش طبیعی چرم داشته و بدون سوراخ، خراش، تغییر و اصلاح باشد. این قسمت از چرم، به عنوان چرم درجه یك و عالی برای روكش مبل‌های لوكس و گران قیمت استفاده می‌شود.

قسمت‌های زیرین چرم كه اشبالت نامیده می‌شود، به عنوان چرم درجه ۲ و۳ و ارزانتر از ورقه رویی به بازار عرضه عرضه می‌شود.

چرم‌هایی كه به مصارف رویه می‌رسند را می‌توان با لایه‌ای از رنگ پوشاند كه در این صورت باعث شفافیت و زیبایی بیشتر چرم خواهد شد.

نوع دیگری از چرم طبیعی نیز هست كه تیماج نام دارد. تیماج را از پوست بز تهیه می‌كنند و جنس عالی آن از پوست بز آفریقایی است.

البته چرم گوسفند هم جزء چرم‌های طبیعی است كه در صنایع چوب كمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرم مصنوعی: مواد تشكیل دهنده این چرم‌ها ممكن است ضایعات چرم‌های طبیعی یا مواد شیمیایی باشد. این چرمها به عنوان پوشش انواع مبل (پوشش كف، انواع صندلی و …) استفاده می‌شود. چرم مصنوعی به دو صورت، چرم ساده و چرم چروك در بازار یافت می‌شود كه نوع چروك آن برای انواع مبل‌های لوكس استفاده می‌شود.

برای جلوگیری از خشك شدن چرم‌ها باید هر چند مدت یك‌بار آنها را روغن (واكس) زد. مورد مصرف چرم‌های مصنوعی، جاهایی است كه امكان شستشو وجود دارد.

برخی دیگر از انواع پارچه رویه مبل
پارچه‌های آمپر مآبل: پارچه‌های كائوچویی هستند كه به صورت مصنوعی و در تركیب با رزین‌ها و مواد آستری مختلف برای ساخت انواع مبلمان، آستری كاری، بارانی و … به كار می‌رود. این نوع پارچه‌ها جانشین خوبی برای چرم شده است كه در ساخت محصولاتی مانند مبلمان و جلد كتاب به كار می‌رود.

چتایی: این نوع پارچه نیز الیاف گیاهی خوش بافتی دارد و برای ساخت انواع گونی، پارچه‌های زیرسازی مبل و ریسمان به كار می‌رود.

مطالب مرتبط با قبل از خرید مبل

 

About the author

پست‌های مرتبط

مصارف فویل آلومینیومی

کاربردهای فویل آلومینیومی در خانه چیست ؟

کاربردهای فویل آلومینیومی نزدیک به ۱۰۰ سال است که از...

سوغات ملایر

سوغات ملایر چیست ؟ معرفی سوغاتی های اصلی ملایر

سوغات ملایر انگور ملایر اولین سوغات ملایر انگور است. شهرستان...

تاریخچه شهر ملایر

تاریخچه شهر ملایر : ملایر را از دریچه تاریخ ببینید (مل آگر)

تاریخچه شهر ملایر تاریخچه شهر ملایر از چند نظر قابل...