دستگاه برداشت گردو (دستگاه گردوتکان یا شیکر) چیست؟

دستگاه برداشت گردو

دستگاه برداشت گردو (دستگاه گردوتکان یا شیکر) چیست؟

دستگاه برداشت گردو (دستگاه گردوتکان یا شیکر)

برداشت محصول گردو :

فصل برداشت گردو بستگی به شرایط محیطی دارد.مثلا در مناطق سرد در اواخر مهر ماه است.اما آنچه مسلم است هنگام برداشت گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی در آمده باشد وپوست آن به راحتی از گردو جدا شود.برداشت محصول گردو باید در اولین فرصت که گردو ها پوست می دهند انجام شود.و بعد از چیدن گردوها باید آنها را پوست کنده ومحصول را در سایه ودر جای خشک پهن کرد تا خشک شوند.محل خشک کردن باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد. تا محصول به طور کامل خشک شود. در مناطقی که آفتاب ملایم باشد میتوان محصول را بعد از پوست گیری در آفتاب ملایم خشک کرد.اگر آفتاب شدید باشدموجب سیاه شدن مغز گردو وعدم بازار پسندی آن میشود.

 چیدن دانه به دانه گردو از درخت کار بسیار سختی است. گویند که هر که در حال چیدن گردو از درخت گردو بیفتد به احتمال زیاد یا جان خود را از دست می دهد یا عقلش را از دست می دهد. مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد به نقل از رجانیوز با اشاره به معلولیت جدید در این استان بیان کرد: ۲۰ درصد از معلولیت‌های ضایع نخاعی در استان به علت سقوط از درخت گردو هنگام برداشت محصول رخ داده است.

 آمار تکاندهنده است؛ از هر پنج نفر یک نفر! آن هم نه در یک جنگ و مبارزه مسلحانه که در حال تلاش برای تکاندن گردوهای سمج آویزان شده از درخت! آنها که از درخت گردو بالا رفته اند می دانند که شاخه های صیقلی و کم دستگیره ای دارد و هنگام چیدن گردوها باید با چوب بلند و باریکی به شاخه ها یا گردوهایی کوبید که همچنان به شاخه چسبیده اند. چیدن گردو شاید به دشواری خرماچینی نباشد اما کار دشواری است. مثل بسیاری دیگری از کارهای کشاورزی.

پس با در نظر گرفتن این سخن که از قدین الایام بین مردم رواج دارد کسی جرات نمی کند که بالای این درخت برود و گردو بچیند. معمولا زیراندازی زیر شاخه و برگ درخت گردو پهن می کنند و یک فرد جسور تا نیمه های درخت از آن بالا می رود و درخت را به شدت تکان می دهد. با تکان ها گردو ها شروع به ریزش می کنند. گردوها روی زیرانداز ریخته شده و جمع آوری می شوند. ولی در این روش هستند گردوهای بیشماری که نمی ریزند و بالای درخت می مانند.

یکی دیگر از روش های سنتی برداشت محصول گردوبه این صورت است که با چوب بلند به شاخه های درخت ضربه میزنند.که باعث تکیده شدن گردوها میشود این روش علاوه بر زحمت زیاد ووقت گیر بودن آن باعث صدمه به درخت گردو میشود وثمر سالهای آینده گردو را نیز از بین میبرد.

خطر گردو تکاندن

در بخری نقاط از آنجایی که ارتفاع درخت گردو زیاد است برای برداشت مکانیزه واصولی از بالابر استفاده میشود که میتوان آنرا به تراکتور متصل نمود

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژِی روش های نوینی در برداشت محصولات کشاورزی از جمله گردو ابداع گردیده است. از جمله  چیدن گردو ها به کمک تربیت میمون ها ی تربیت شده و یا استفاده از دستگاه های شیکر (لرزاننده).

دستگاه شیکر گردو

شیکر (لرزاننده) می تواند با فرکانس (بسامد) و زمانی مشخص، تنه درخت یا شاخه های آن (از جمله بالاترین نقطه درخت به نام تاج درخت که دسترسی به آن در روش برداشت سنتی محصول بسیار دشوار است) را به لرزش در آورد و محصول به واسطه لرزش از درخت جدا شود.

تکنیک لرزش تنه توسط داربست های محکم تنه تنها در بالای سطح زمین وبا لرزش کامل و بی عیب درخت انجام شده است . تکنیک لرزش شاخه توسط بست های محکم انفرادی شاخه های درخت و لرزش ان ها انجام می شود

انواع دستگاه برداشت گردو (شیکر)

۱- شیکرهای قابل حمل

این شیکر ها در انواع مختلفی ساخته شده اند که مهم ترین شاخصه های آن ها این است که توانایی لرزاندن انواع شاخه ها تا ارتفاع ۳/۵ متر را داشته و برای انواع محصولات و درختان جوان و کهن قابل استفاده می باشد. دارای یک موتور قابل حمل با قدرت تقریبی ۲ تا ۴ اسب بخار می باشد. همچنین حداکثر قطر دهانه گیره دربرگیرنده شاخه در انواع مختلف بین ۳۰ تا ۴۲ میلیمتر می باشد.

این شیکر برای لرزاندن شاخه های درخت مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- شیکرهای الکتریکی

شیکرهای الکتریکی با شارژرهای الکتریکی کار می کنند. این شیکر ها از انگشتی های گردنده با بهره جویی از سیستم کم و زیاد شدن فاصله بین آنها در حین گردش بمنظور برداشت میوه استفاده می کنند و قابل نصب بر روی رابط های تلسکوپی تا طول سه متر بوده و توسط سیستم الکتریکی و برق مستقیم به حرکت در می آیند. این شیکر ها با مصرف برق ۵ آمپر ساعت در صورت اتصال به باطری ۴۰ آمپر ساعت به میزان ۸ ساعت در روز کار خواهند کرد و عملکرد برداشت آنها ۹۵ تا ۹۷ درصد می باشد.

این نوع از شیکرها به دلیل عملکرد پایین آن ها دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

۳- شیکر ( دستگاه برداشت گردو ) پشت تراکتوری

این نوع از شیکرها که توسط وزارت جهاد کشاورزی نیز مورد تأیید قرار گرفته اند دارای انواع مختلفی هستند که به مالبند تراکتور وصل شده و با لرزاندن تنه ی درخت باعث ریزش ۹۵ درصدی محصول می شوند.

مشخصات این نوع شیکر به صورت خلاصه به شرح زیر است:

  • مخصوص برداشت گردو وسایر محصولات درختی ازجمله زیتون وبادام
  • قابلیت ارتعاش شاخه ویاتنه هائی به ارتفاع ۶ متر وقطر ۳۰-۴۰-۵۰ سانتیمتر
  • توانائی برداشت محصول حداقل۲۰ درخت گردو در ساعت
  • مجهز به سیستم ریموت کنترل (کنترل از راه دور) جهت بالا بردن عملکرد کار
  • مجهز به سیستم هیدرولیک مستقل از تراکتور
  • قدرت مورد نیاز حداقل ۷۰اسب بخار

شیکر پشت تراکتوری

این نوع از شیکر ها با لرزاندن تنه و شاخه های درخت بدون این که آسیبی به آن ها وارد سازد می تواند توانی برابر با ۲۰ الی ۲۵ کارگر ایجاد نماید.

اخیرا یک نمونه دستگاه گردوتکان ( دستگاه برداشت گردو) برای اولین بار در ایران توسط مخترع خوش ذوق ملایری ساخته شده و ثبت اختراع گردیده است که در مقایسه با نمونه های خارجی دارای ابعاد و وزن کوچکتر و قیمت بسیار پایین تری است. از این دستگاه میتوان برای برداشت گردو ، بادام و زیتون استفاده کرد بدون آنکه به درخت آسیب وارد. ویدئوی استفاده از این دستگاه را در زیر ببینید.

مطالب مرتبط با دستگاه برداشت گردو

خرید دستگاه برداشت گردو (گردوتکان)

About the author

پست‌های مرتبط

وجه تسمیه ملایر

وجه تسمیه ملایر : اسم ملایر از کجا آمده ؟ مل آگر یا دولت آباد ؟

وجه تسمیه ملایر وجه تسمیه ملایر از نظر مورخان :...

روش تمیز کردن مبل

روش تمیز کردن مبل

روش تمیز کردن مبل  اولین قدم برای مراقبت از مبل...

آب و هوای ملایر

آب و هوای ملایر و میزان بارندگی در این شهر چگونه است؟

آب و هوای ملایر در بررسی آب وهوای دیرینه ملایر...