باغ های تاریخی ملایر یا باغشهر های ملایر (که امروز نابود شده اند)

باغ های تاریخی ملایر یا باغشهر های ملایر (که امروز نابود شده اند)

باغ های تاریخی ملایر

 

۱-باغ بهشت آئین

درون باغ  ٬قصری زیبا و پر نقش و نگار به اسم «بهشت آیین» و در کنار آن قصر و برجی دیگر به اسم «گوهر ملوک» وجود داشت که هر دو درون حصار باغ محفوظ بودند. این دو قصر توسط شیخ الملوک ساخته شد و جزء عمارت اندرونی و بیرونی شیخ الملوکی محسوب می گردید. باغ بهشت آیین در مدخل ورودی شهر آن زمان قرار داشت. سبک معماری بهشت آیین خیلی جالب بود و دیوار تالارها و غرفه ها و اطاق های آن اغلب با تصویرهای زیبا به وسیله نقاشان چیره دست اصفهان تزیین شده بود و بر دیوار تالارهای قصر و برج عکس خود شیخ الملوکی و پسرانش نیز دیده می شد. این باغ در سال ۱۳۱۸هجری قمری تخریب می شود.

 ۲-باغ موده یا چهل کلید

این باغ از نزدیک ازناو فعلی تا بلوار خیابان اراک فعلی امتداد داشت . این باغ دارای چهل مالک بوده است که به صورت مشاع از قنات باغ استفاده می کردند قنات باغ بسیار جوشان و پر آب بوده است و زمین های وسیعی از این قنات آبیاری می شده است که این قنات تا پنجاه سال پیش نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

 ۳-باغ شاه

این باغ در محدوده بین خیابان عارف فعلی تا محله جعفر آباد واقع شده بود. خاندان بیگلربیگی  در این باغ ساکن بودند. درون این باغ عمارت هایی وجود داشت و از قنات جعفر آباد مشروب می شد. امیر حمزه شوشابی بزرگ این خاندان بود و فردی دلیر و جنگ آور بود. بعدها نام این خانواده به رزم آرا تغییر یافت. در زمان جنگ بین الملل دوم ارتش ایران در این باغ مستقر شد و از این رو به باغ شاه معروف شد.

 ۴-باغ سرتیپ

 در بین باغ های تاریخی ملایر محدوده این باغ از دبیرستان شریعتی فعلی تا تکیه ابوالفضل بود. درون آن یک یخچال طبیعی و خندق وجود داشت.

۵- باغ کاظم خانی

 محدوده این باغ از خیابان زرینی تا خیابان فخریه بوده است. در این باغ خانواده تاج بخش سکونت داشته اند. قسمتی از این باغ توسط سیف الدوله تصاحب شده بود.

۶-باغ میرفتاح

 این باغ از محله جعفر آباد تا روستای نامیله امتداد داشته است. در این باغ یک عمارت بزرگ و زیبا با گچ بری های کم نظیر وجود داشته است. این عمارت از محله زورآباد تا بازار مهرعلی خان ادامه داشته است و در ایام محرم و صفر مراسم باشکوه عزا داری و تعزیه در آن رواج داشته است. یخچال میرفتاح که هنوز پابرجاست در این محدوده است. در ایام ماه خرداد در این باغ از گلهای سرخ حاشیه باغات انگوری ٬گلاب گیری به عمل می آمده است. آب این باغات از بند  می آباد که بر بستر رودخانه حرم آباد واقع شده بود تامین می شد.

۷-باغ بهارستان

این باغ از خیابان سعدی تا اداره پست فعلی امتداد داشته است. سرای لطفعلی خان نیز در این محدوده واقع بوده است که این عمارت دارای سه قسمت اندرونی ٬بیرونی و حسینیه می باشد. این بنا در حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده و دارای حوض نما ٬طاق نما ٬درهای چوبی ارسی ٬شیشه های رنگی و بالا خانه و ایوان و … است که در حال حاضر به عنوان موزه ملایر ایفای نقش می کند.

۸-باغ گلستان

 این باغ از ابتدای خیابان سعدی تا اواسط بلوار قائم مقام فعلی امتداد داشته است.

۹-باغ بنفشه

 جزء باغ سیفیه بوده است. این باغ از خیابان دکتر اقبال تا بالای باغ ظهیری امتداد داشته است. امیر مؤید هر ساله در روزهای خاصی چون هفدهم و هجدهم و نوزدهم اردیبهشت جشن گل یاس را در این باغ برگزار می کرده است.

۱۰-پارک سیفیه

 در بین باغ های تاریخی ملایر بخشهایی زیادی از این باغ هنوز باقی مانده است. این باغ که در حال حاضر با عنوان پارک سیفیه شناخته می شود یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین پارک‌های غرب کشور است که در سال ۱۳۰۴ توسط سیف‌الدوله یکی از نوه‌های فتحعلی شاه که در آن زمان حاکم ولایت ملایر بوده  و  توسط مهندسان ایتالیایی طراحی و ساخته شده است .این پارک زیبا در شمال شرقی شهر ملایردر دامنه کوه گرمه قرار دارد.

در زمان قاجاریه شهرستان ملایر شهر جدیدالتاسیسی بوده است وفاقد امکانات رفاهی لازم بوده است.بنابراین حاج سیفدواله تصمیم به احداث این پارک تفریحی گرفت .

آب وهوای گرم موجب شد که سیف الدوله زمینی خریداری و از مهندسین ایتالیایی برای احداث باغ با موافقت ناصرالدین شاه کمک گرفت ،این پارک دارای درختان چنار کهنسال برای ایجاد سایه ،حوضچه‌ها و آبنما وجنگل مصنوعی بر روی تپه‌ها می‌باشد.

 این بوستان دارای دو استخر است ودارای مسجدی است که توسط سیف الدوله احداث شده است وساختمانی که ظاهرأ محل سکونت بانی آن بوده است.از آنجایی که مهندسین آن ایتالیایی بوده اند این پارک به شکلهای صلیبی وبیضی ساخته شده است .

آب مورد نیاز باغ را سیف الدوله با احداث قناتی در ۸ کیلومتری پارک توسط مقنیان یزدی از دامنه کوه‌های اطراف به محوطه پارک توسط کانالهای انتقال داده اند .

مقبره سیف الدوله که از واقفین بزرگ استان همدان محسوب می‌شود در ضلع شرقی این پارک قرار گرفته است

 

مطالب مرتبط با باغ های تاریخی ملایر

About the author

پست‌های مرتبط

پوست گردو

پوست گردو : از بین بردن موهای زائد بدن با پوست گردو

پوست گردو مشکل رشد موهای زائد در زنان که از نظر علمی...

آثار تاریخی ملایر

آثار تاریخی ملایر و جاذبه های گردشگری (توریستی) این شهر

آثار تاریخی ملایر آثار تاریخی ملایر : مسجد پارک این...

تمیزکردن روکش مبل

تمیزکردن روکش مبل

تمیزکردن روکش مبل لوازم و مواد مورد نیاز برای تمیزکردن...